3 najczęstsze awarie Volkswagena Passata

Volkswagen Passat to samochód posiadający bardzo dobre opinie. Nie bez powodu – auto to odznacza się wysokim poziomem bezawaryjności, a usterki wynikają najczęściej z dłuższego użytkowania. Warto jednak zwrócić uwagę na najczęstsze awarie. Poniżej opisy trzech typowych bolączek tego modelu.

Z jakimi problemami borykają się właściciele Volkswagenów Passatów?

Korozja tylnej klapy samochodu

Przyczyna jest prozaiczna – Passaty, zwłaszcza w odmianie kombi, mają pewną usterkę fabryczną. Uszczelka tylnej szyby nie jest zbyt szczelna, co sprzyja gromadzeniu się wody. Konsekwencją jest stosunkowo szybka korozja. Lepsza jest profilaktyka – zainteresuj się problemem jeszcze zawczasu, z uwagi na fakt, iż naprawa lub wymiana klapy na inną często może być oceniona na nieopłacalną.

Awarie rozrusznika, alternatora i wahaczy

Najczęstsze zalecane rozwiązanie to regeneracja, polegająca na rozłożeniu uszkodzonych elementów na części pierwsze, poddając wymianie wszystko to, co uległo zepsuciu. Podobnie jest w przypadku wahaczy. Oferowane w Passatach zawieszenie wielowahaczowe znacznie podnosi komfort jazdy, lecz wizyta w serwisie wygeneruje znaczące koszty. W tym przypadku raczej unikamy zakupu nieoryginalnych części na wymianę.

Problemy związane z przepływomierzem

Przepływomierz analizuje ilość powietrza, jaka jest zasysana przez silnik. Zaburzenia tego pomiaru powodują problemy z wydajnością jednostki napędowej. Pragnąc zadbać o należyty stan przepływomierza, warto pamiętać o regularnej wymianie filtra kabinowego, odpowiadającego za jakość powietrza przedostającego się do wnętrza maszyny. Awarie te w dużej mierze objawiają się poprzez spadek obrotu na biegu jałowym, spadek dynamiki jazdy do 2100 rpm, a także szarpaniem podczas ruszania i przyspieszania.

Najczęściej wymieniane części w Passatach

mechanikNajczęściej wymieniane są części takiej jak:

  • tuleje metalowo-gumowe (po przejechaniu 400-500 tys. km),
  • wałki rozrządu,
  • dźwignie zaworowe,
  • regulatory luzów zaworów,
  • wadliwa głowica silnika 2,5 TDI.

Pomimo wyżej opisanych usterek, Volkswageny cieszą się dużym zaufaniem wielu kierowców i są jednymi z najchętniej wybieranych aut. Jak przedstawia się sytuacja związana z dostępnością części?

Dostępność części oryginalnych i zamienników

Kupowanie zamienników z reguły jest odradzane, ze względu na ryzyko zamontowania niewiele wartej podróbki, która już w krótkim czasie zmusi do ponownej wizyty w serwisie. Jeśli nie zrażasz się takimi opiniami i szukasz dobrej jakości zamienników w przystępnych cenach, zgłoś się do Auto PU – zakupić można u nich wiele części do Volkswagena w Krakowie. Popularność modelu generuje oczywiście wysoką dostępność zamienników. Koszty części do samochodów z silnikiem diesla będą nieco wyższe, jednak wciąż konkurencyjne. Volkswagen Passat to auto zaliczające się do klasy średniej, lecz konstrukcja podzespołów może być porównywana do tych używanych w klasie wyższej.

Typowe awarie Passata, choć mogą czasem generować niemałe koszty, nie zdarzają się często. Wysoka popularność modeli Volkswagena dowodzi jedynie tego, jak duże zaufanie użytkownicy wykazują wobec marki. Usterki w Passatach nie pojawiają się od razu – najzwyczajniej w świecie są efektem typowej eksploatacji przez lata – są nieuniknione.

Reasumując – Passaty to auta warte uwagi. Gdy już dojdzie do awarii, warto udać się do najlepszych specjalistów, świadczących usługi w konkurencyjnych cenach. Korzystaj z wysokiej jakości części i ciesz się sprawnym autem przez długie lata!