Dlaczego musimy zmieniać opony na zimę?

ściąganie oponyChoć polskie przepisy nie zobowiązują kierowców do zmiany ogumienia zależnie od sezonu, to jednak wielu właścicieli pojazdów wymienia opony na zimowe lub letnie – w zależności od pory roku. Dlaczego należy to robić i jakie korzyści płyną z systematycznego wymieniania opon w profesjonalnym zakładzie wulkanizacyjnym? Sprawdź więcej informacji na ten temat i przekonaj się, że zmiana opon na dopasowane do sezonu to niezwykle ważna czynność, którą należy wykonywać regularnie ze względu na bezpieczeństwo swoje i innych oraz ze względów ekonomicznych i dla dobra samego pojazdu.

Odpowiednie opony na drodze to podstawa bezpiecznej jazdy

W przepisach dotyczących poruszania się po drogach na terenie Polski nie ma informacji o tym, czy opony w pojeździe muszą być dopasowane do pory roku. Jest to jednak praktyka, która jest w Polsce bardzo powszechna. Stosuje się do niej wielu kierowców, jednak bardzo często zdarza się, że niektórzy mają spore wątpliwości, czy zmienianie opon na zimę się opłaca. Odpowiedź na to pytanie wbrew pozorom jest bardzo prosta i brzmi: tak. Zmiana opon na dopasowane do sezonu jest opłacalna przede wszystkim z punktu widzenia bezpieczeństwa kierowcy oraz jego pasażerów. Nie bez powodu producenci oferują zarówno opony letnie, przeznaczone do jazdy bo bardziej rozgrzanym i suchym asfalcie oraz, jak i opony zimowe, które lepiej sprawdzają się podczas niskich temperatur, śniegu i deszczu oraz możliwych oblodzeń na drogach. Oba warianty zostały zaprojektowane w taki sposób, aby gwarantowały w konkretnym sezonie jak najlepszą przyczepność do drogi.

Jazda z odpowiednimi oponami to gwarancja bezpieczeństwa. Doskonała przyczepność nawet do bardzo śliskiej nawierzchni w okresie zimowym może niejednokrotnie uratować kierowcy i jego pasażerom życie. Opony letnie mają inny rodzaj bieżnika, który nie zagwarantuje tak komfortowej jazdy po śniegu, marznącym deszczu lub oblodzonej jezdni. Z kolei opony zimowe w trakcie okresu wiosenno-letniego będą po prostu bardzo mocno niszczyć i dlatego też ich użytkowanie przez cały rok jest po prostu nieopłacalne. Zmienianie opon w serwisie samochodowym jest rozwiązaniem wbrew pozorom bardzo ekonomicznym, które bardzo szybko się zwróci oraz zagwarantuje Ci bezpieczeństwo na najwyższym poziomie.

wymiana koła

Wymiany kół na nowe, przeglądy okresowe, czy serwis klimatyzacji znajdziesz w niezależnym serwisie marki Ford w Chorzowie.

Postaw na sprawdzone usługi prawdziwych profesjonalistów

Profesjonalna wymiana opon to proces, który zajmuje od kilkunastu do kilkudziesięciu minut w specjalistycznym warsztacie. Jest to związane z tym, jakie dokładnie opony samochodowe posiada dany pojazd i w jaki sposób są one montowane. Cały proces jest więc stosunkowo szybki i prosty, pod warunkiem jednak, że zostanie zrealizowany w specjalistycznym serwisie pojazdów. Zlecenie wymiany opon profesjonalistom jest bardzo ważne, ponieważ źle zamontowane opony mogą skutkować bardzo poważnym wypadkiem i mieć niezwykle negatywne konsekwencje zarówno dla kondycji samochodu, jak i przede wszystkim dla jego kierowcy oraz potencjalnych pasażerów, którzy mogą mocno ucierpieć w trakcie kolizji. W kwestii bezpieczeństwa nie warto ryzykować, dlatego też najlepiej nie próbować robić tego samodzielnie i zgłosić się do fachowców.

Zmiana opon na zimowe powinna być odpowiednio zaplanowana i wykonana jeszcze za nim temperatury zera, a na drogach zacznie pojawiać się lód i śnieg. Jest to  bardzo istotne, ponieważ nawet przy niewielkich opadach lub delikatnym oblodzeniu jezdni bardzo łatwo jest o wypadki drogowe o różnym stopniu niebezpieczeństwa. Dlatego też, gdy tylko zacznie robić się chłodniej, od razu zadbaj o zmianę opon w swoim samochodzie.