Jak wybrać najlepsza nawigacja dla ciężarówek

Dobrej jakości nawigacja jest dla kierowcy ciężarówki jednym z głównych narzędzi pracy. Bez niej trudno realizować zadania lub znaleźć miejsce postojowe do zrobienia wymaganej pauzy. Wybierając sprzęt tego typu dla swojej firmy, zawsze warto kierować się przede wszystkim własnymi potrzebami.

Navi dla ciężarówki

Wygodny przewodnik

Korzystanie z map i atlasów w trakcie jazdy jest nie tylko niewygodne, ale może być również niebezpieczne. Dlatego też warto zaopatrzyć się w dobrej jakości nawigację, która często się aktualizuje i zawsze poprowadzi nas do celu (przy okazji omijając korki, roboty drogowe oraz tonaże).

Dokładność adresów

Kierowca ciężarówki nie ma czasu na długotrwałe poszukiwania adresów. Nawigacja musi więc być na tyle dokładna, by znaleźć odpowiedni adres z dużą dokładnością, nawet jeśli cel podróży znajduje się na peryferiach dużego miasta lub w zupełnie małej miejscowości. Dobra nawigacja niweluje też łamanie przepisów drogowych – kierowca nie musi zbyt długo szukać adresów, dzięki czemu nie musi nadrabiać straconego, więc jedzie znacznie spokojniej, bezpieczniej i wolniej.
Dobre nawigacje dla ciężarówek marki Garmin dostępne są w sklepie www.gps.lodz.pl

Precyzyjna lokalizacja ramp

Najlepsze nawigacje dostępne na rynku wskazują kierowcy dokładnie, pod którą rampę ma podjechać. To ogromne ułatwienie zwłaszcza wśród kierowców poruszających się poza granicami kraju, gdzie duże kompleksy fabryczne są bardzo często spotykane.

Rozładunek

Ostrzeżenia dla kierowców

Nawigacja musi ostrzegać kierowcę przed ewentualnymi kontrolami policji lub inspekcji ruchu drogowego, a także o wcześniej wspomnianych tonażach – ograniczeniach w poruszaniu się dla pojazdów o określonej wadze.

Nawigacja off -line

Na rynku dostępne są nawigacje, które mogą pracować również w trybie off-line. To duża oszczędność dla przewoźnika bo nie musi płacić za transmisję danych. Niwelowane jest również wówczas ryzyko przerywania łączności z siecią. Czasem momenty „zawieszenia się” nawigacji, mogą być okupione koniecznością przebycia dodatkowych kilkudziesięciu kilometrów, żeby zawrócić. W logistyce nie można sobie pozwolić na takie błędy.

Navigacja do celu

Oszczędności

Profesjonalna nawigacja to opłacalna inwestycja, która zwykle zwraca się już po pierwszej trasie. Oprócz licznych opcji wskazywania adresu, profesjonalne systemy GPS często są wyposażone również w opcje monitoringu pracy oraz system komunikacji kierowców. Wówczas można zaoszczędzić na dodatkowych systemach.

Nie tylko wskazywanie drogi

Obecnie praca kierowcy jest ściśle powiązana z koniecznością posiadania dobrej nawigacji. Nowo powstające ulice, budowy dróg i obwodnic, powodują szybkie dezaktualizowanie się map papierowych. Dziś nawigacja to nie tylko urządzenie planujące trasę, ale swego rodzaju asystent cyfrowy kierowcy. Dzięki niemu wykonywanie pracy jest znacznie szybsze i przyjemniejsze.

Navi dla ciezarowki

Podsumowanie

Warto również zwrócić uwagę na czas ładowania urządzenia – musi on być maksymalnie skrócony, za to czas działania na baterii powinien być jak najdłuższy, by zbytnio nie obciążać akumulatora. Poza tym warto zapoznać się z możliwościami wgrywania nowych map zdalnie, bez konieczności przynoszenia urządzenia do serwisu – w przypadku, gdy kierowca odbywa długie trasy zagraniczne, jest to niemal niemożliwe. Istotne jest również , by obudowa nawigacji była masywna i trwała – w razie upadku powinna ją chronić dość masywna ramka, która zapobiega stłuczeniu szkła. Jednocześnie wyświetlacz dotykowy powinien być na tyle precyzyjny, by można było go bez trudu obsługiwać jedną ręką. Dużym udogodnieniem jest również dostosowywanie jasności ekranu do światłą dziennego lub jazdy w nocy – wówczas oczy kierowcy nie będą się zbytnio męczyć i jazda będzie nieco bezpieczniejsza.