Jak wybrać najlepszy serwis zimowych sprzętów komunalnych?

Utrzymanie ulic, chodników, placów, parkingów i innych elementów przestrzeni publicznej jest bardzo ważną kwestią. Firmy realizujące czynności w tym zakresie mają naprawdę sporo pracy przez cały rok. W zimie konieczne jest zadbanie o to, aby na drodze nie zalegał śnieg oraz aby jak najszybciej usunąć oblodzenie nawierzchni, jeśli takie się pojawi. Ma to ogromny wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu, dlatego bardzo ważna jest tutaj skuteczność oraz szybkość działania osób odpowiedzialnych za realizację usług komunalnych. 

Oczywiście nie byłoby to możliwe bez nowoczesnych maszyn komunalnych, które zdecydowanie ułatwiają utrzymanie przestrzeni publicznej w odpowiednim stanie. Jednak maszyny te tak samo, jak wszelkie inne urządzenia mogą ulec awarii. W takiej sytuacji warto wiedzieć gdzie szukać pomocy i czym się kierować podczas wyboru serwisu.

pług śnieg

Jakie maszyny zaliczamy do zimowych sprzętów komunalnych?

Zima to czas, w którym firmy zajmujące się utrzymaniem dróg, chodników i innych elementów infrastruktury miejskiej mają bardzo dużo pracy. Aby wszelkie czynności mogły być wykonywane w sposób skuteczny i szybki, wykorzystuje się różnego rodzaju zimowe maszyny komunalne, które pomagają w utrzymaniu odpowiedniej czystości i bezpieczeństwa na drogach i nie tylko. 

 

  • Pługi odśnieżne to jedne z popularniejszych maszyn komunalnych służące do odśnieżania dróg, chodników, parkingów i innych utwardzonych nawierzchni. Ich budowa sprawia, że wyposażone w nie pojazd jest w stanie bardzo sprawie zgarniać cały śnieg na jedną lub dwie strony drogi, lub innej nawierzchni. Pług wyposażony jest również w lemiesz, który jest elementem roboczym i to on ma cały czas kontakt z podłożem, dzięki temu pług może w bardzo dokładny sposób zgarniać cały śnieg aż do samej nawierzchni. Nowoczesnymi pługami odśnieżnymi można sterować z poziomu kabiny kierowcy, co znacząco ułatwia i usprawnia pracę. 
  • Odśnieżarki – to urządzenia wyposażone w specjalną szczotkę walcową, która w bardzo sprawny  i skuteczny sposób pozbywa się wszelkiego śniegu z nawierzchni. Tego typu maszyny komunalne świetnie sprawdzają się zarówno na utwardzonej, jak i nieutwardzonej nawierzchni. 
  • Posypywarki ciągnikowe – to maszyny komunalne bardzo często wykorzystywane podczas zimy do usuwania oblodzenia oraz śniegu z nawierzchni dróg, chodników i innych tego typu miejsc. Ich zadaniem jest posypywanie nawierzchni piaskiem, mieszanką piasku i solu lub też samą solą. Posypywarki tego typu jak sama nazwa wskazuje, przystosowane są do współpracowania z ciągnikami posiadającymi odpowiednie zawieszenie. Posypywarki ciągnikowe mogą być wykorzystywane także podczas prac budowlanych lub remontów dróg, do rozsiewania kruszywa. 
  • Zamiatarki ciągnikowe – urządzenia tego typu sprawdzą się znakomicie po sezonie zimowym, kiedy to niezbędne jest posprzątanie dróg, i chodników z zalegającego na nich piasku, który podczas zimy wykorzystywany był do usuwania oblodzenia na nawierzchni. Zamiatarki wykorzystują w tym celu specjalne szczotki oraz zbiornik na nieczystości. 

 

Jakie usterki zimowych maszyn komunalnych są najczęstsze?

Zimowe maszyny komunalne najczęściej ulegają awarii z powodu niewłaściwego użytkowania lub też zużycia elementów roboczych maszyn (np. lemiesza, szczotek itp.). Czasami przyczyną różnych usterek jest także nieodpowiednie lub nieregularne dbanie o maszynę, konsekwencją czego jest skrócenie jej żywotności i tym samym zwiększenie awaryjności poszczególnych komponentów. Ważne jest przeprowadzanie regularnych przeglądów oraz dbanie o to, aby wszelkie elementy ruchome były nasmarowane.

Odpowiednie czynności konserwacyjne to obowiązek każdego właściciela maszyny komunalnej. Dzięki tej czynności zdecydowanie zmniejszymy jej awaryjności i będzie ona działa zdecydowanie sprawniej. 

maszyna komunalna

Na co zwrócić uwagę wybierając serwis maszyn komunalnych?

Jeśli zimowy sprzęt ulegnie awarii, to niezbędne jest skorzystanie z usług serwisu maszyn komunalnych. Wybierając odpowiednią firmę, której zadaniem będzie przeprowadzanie wszelkich niezbędnych napraw, należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy posiada ona odpowiednie doświadczenie w naprawie zimowych maszyn komunalnych i czy jest to sprawdzony i w pełni profesjonalny serwis. 

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z autoryzowanych serwisów danej marki. Daje pewność, że wszelkie naprawy zostaną przeprowadzone w prawidłowy sposób, a dostęp do ewentualnych części zamiennych będzie ułatwiony, co z pewnością przełoży się na krótszy czas potrzebny na naprawę.