Jak wykonać polerowanie lakieru?

Każdy właściciel auta chce, aby jego samochód prezentował się, jak najlepiej. Co istotne – niezależnie od tego czy kupiliśmy pojazd rok temu, czy 10 lat temu – jest to możliwe! Kluczowe są jednak odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne. Kiedy chcemy na przykład, by lakier błyszczał się już z odległości, koniecznym staje się jego systematyczne polerowanie.

I choć wielu wydaje się, że tak naprawdę nic w tym trudnego – to jednak, by samochód wyglądał, jak nowy, trzeba się przyłożyć. Kluczowe jest oczywiści to, by nie nosił żadnych śladów renowacji.

Na czym polega polerowanie lakieru samochodu?

W dużym skrócie – korekta lakieru, to inaczej usunięcie jego wierzchniej i porysowanej warstwy. W następnym etapie zaś, doprowadzenie powłoki do całkowitej gładkości, no i przede wszystkim połysku.

Na samym początku należy oczywiście zabezpieczyć te elementy auta, których korekta nie ma dotyczyć. Chodzi między innymi o klamki drzwi, które można w tym celu okleić taśmą.  Gdy przechodzimy już do polerowania, warto pamiętać, by na pad nakładać naprawdę niewielkie ilości wybranej pasty. Nie powinna ona wyciekać na boki, dlatego umiar jest jak najbardziej wskazany. Poza tym trzeba kierować się zasadą – jeden pad, jedna pasta.

Cały proces można wykończyć natomiast za pomocą specjalnego, wygładzającego lakieru, który nie tylko usunie ewentualne hologramy, ale i nabłyszczy lakier. Po jego użyciu końcowy efekt stanie się jeszcze bardziej efektowny.

Jakich błędów przy polerowaniu unikać?

Przy polerowaniu trzeba zdawać sobie sprawę z jakiego rodzaju lakierem mamy do czynienia! W przypadku wielowarstwowych lakierów, całkowite usuwanie zewnętrznej warstwy nie jest wskazane. Ta stanowi bowiem ochronę dla auta – jego koloru, a więc swoistej bazy. Lakiery akrylowe stanowią natomiast połączenie funkcji ozdobnych i ochronnych dla samochodu. Przy ich polerowaniu zbyt głębokie przebicie się przez lakier grozi nierównościami i różnicami w kolorze.

Poza tym, kluczowym błędem jest też pozostawienie tak zwanych (wspomnianych powyżej) hologramów, a więc skaz widocznych pod słońce. Zazwyczaj powoduje je użycie zbyt ostrej pasty, za głębokie polerowanie lub po prostu – przypalenie lakieru. Właśnie dlatego bardzo ważne jest też dobranie odpowiednich środków! Skutecznych i łagodnych jednocześnie.

Preparaty, które można stosować zarówno na mokro, jak i na sucho można znaleźć w sklepie Farecla.

Czego potrzebujemy do wypolerowania samochodu?

Polerowanie lakieru wymaga posiadania maszyny polerskiej i środków polerskich. Tak zwane polerki są kluczowe. Bez nich porządna i skuteczna korekta po prostu się nie uda. Co do środków, to tu do wyboru pozostają żele i pasty polerskie. Dobrze, jeśli zdecydujemy się na te odznaczające się najwyższą jakością, bo to znacznie ułatwi nam pracę.  Oferowane produkty umożliwiają szybkie polerowanie i wykończenie na wysoki połysk. Pasty usuwają ślady powstałe w skutek szlifowania. Co więcej, sprzedawane są pod postacią płynu, jak i w tradycyjnej formie. Niezależnie od tego na który preparat się zdecydujemy, możemy mieć pewność, że żadne nie zawierają szkodliwych substancji Poza tym, sklep oferuje również gąbki polerskie i innego rodzaju potrzebne akcesoria.

Wniosek? Polerowanie lakieru możemy zlecić profesjonaliście, ale możemy też wykonać czynność samodzielnie. W końcu zarówno korekta, jak i zabezpieczenie lakieru naszego samochodu, to kwestia kilku godzin. Przy użyciu dobrych jakościowo akcesoriów i preparatów z pewnością nam się uda!