Kiedy warto wypożyczyć lawetę?

Laweta kojarzy się często z ostatecznością, szczególnie w przypadku gdy nie doszło do żadnego wypadku i samochód powinien być (w teorii) sprawny do samodzielnego poruszania się po drodze. Istnieje jednak wiele sytuacji, w których jest to niemożliwe bądź niebezpieczne, a holowanie również nie wchodzi w grę.

Wiele osób obawia się lawet ze względu na ich cenę, jednak pamiętajmy – dobrej firmy nie można wybrać wyszukując najniższej ceny na rynku.

W przypadku transportu lawetowego liczy się jakość i bezpieczeństwo. Kiedy warto wypożyczyć lawetę?

Transport powypadkowy

Najczęstszą i najbardziej oczywistą przyczyną wezwania lawety jest oczywiście kolizja lub wypadek, w której uszkodzenie samochodu jest na tyle rozległe, że kontynuowanie jazdy byłoby niezgodne z przepisami, niebezpieczne lub po prostu niemożliwe.

Holowanie samochodu na lawecie to nic innego, jak bezpieczne przetransportowanie uszkodzonego pojazdu w miejsce, które wskażesz kierowcy lawety. Najczęściej w przypadku wypadku będzie nim oczywiście auto serwis lub złomowisko, jeśli okaże się że pojazd nadaje się wyłącznie do kasacji.

Przykre stłuczki i usługi tzw. „pomocy drogowej” to jednak tylko jedna z wielu możliwości w ofercie firm świadczących usługi przewozu aut na lawecie.

Transport samochodów zza granicy

Jedną z rosnących tendencji i zdecydowanie często wybieranych opcji jest korzystanie z autolawety w przypadku konieczności przewiezienia auta zza granicy. Korzystają z niej dziś przede wszystkim handlarze, którzy na co dzień zajmują się ściąganiem aut do Polski i, zgodnie z prawem, nie mogą nimi tak po prostu przejechać przez nasze granice.

duża laweta

Jako że lawety to nie tylko tradycyjna „pomoc drogowa” przystosowana do przewozu jednego auta, wielu handlarzy korzysta z tych pozwalających na transport kilku pojazdów jednocześnie, zwiększając tym samym opłacalność swojego biznesu i sprowadzając po kilka a nawet kilkanaście samochodów na raz.

Transport samochodów zabytkowych

Sprowadzanie samochodów zza granicy czy zwożenie ich z drogi po wypadku są dość oczywistym zastosowaniem lawety, ale niewiele osób zdaje sobie sprawę, że te najbardziej wykwalifikowane firmy mogą posiadać w swojej ofercie także transport zabytkowych modeli samochodów.

Te oczywiście nie zawsze mogą poruszać się już po ulicy samodzielnie, a właściciele wręcz woleliby tego uniknąć ze względu na duże ryzyko uszkodzenia auta. Dostarczenie zabytkowego pojazdu na zlot czy pokazową jazdę po torze będzie znacznie bezpieczniejsze, jeśli do tego celu wybierzesz właśnie lawetę.

Oczywiście można postawić na nią również w przypadku typowo „torowych” aut, które zdecydowanie nie pasują do poruszania się po polskich ulicach, a po intensywnym wyścigu czy treningu na torze byłyby na nich wręcz zagrożeniem.

Laweta to nie tylko pomoc drogowa w momencie kolizji – warto mieć przy sobie numer do zaufanej, sprawdzonej firmy zawsze wtedy, gdy transport samochodu z miejsca na miejsce może okazać się niezbędny.