Profesjonalna wymiana oleju w serwisie

Wymiana oleju silnikowego powinna odbywać się nie rzadziej niż raz w roku. Każdy właściciel samochodu powinien więc zadbać o to, by regularnie wymieniać olej silnikowy. W jaki sposób to zrobić? Czy możemy wymieniać olej samodzielnie czy lepiej powierzyć ten proces specjalistom? Jak wybrać odpowiedni olej silnikowy do naszego auta? W tym artykule odpowiadamy na pytania i podkreślamy, jak ważna jest regularna wymiana oleju silnikowego i jakie są skutki niedopilnowania terminu.

Rolą oleju silnikowego jest smarowanie oraz chłodzenie silnika. Zapewnia on maksymalną ochronę przed korozją i niweluje drgania. Dodatkowo, jego zadaniem jest znaczne ograniczenie zużycie mechaniczne konkretnych podzespołów. Wymiana regularna jest koniecznością, by nasz silnik i cały pojazd działał prawidłowo. Zaniedbanie tej czynności może wiązać się z dostaniem się do silnika zanieczyszczeń z powietrza oraz z uszkodzeniami silnika. Oprócz tego, w silniku po pewnym czasie mogą zacząć się zbierać złogi, co prowadzi do uszkodzeń turbosprężarki.

mechanik samochodowy
Zalety wymiany oleju w serwisie

Wymiana oleju silnikowego w serwisie jest usługą, która zapewnia profesjonalną wymianę. Profesjonaliści są doświadczeni w wymianie oleju, dlatego warto im powierzyć wykonanie tej czynności. Pierwszą istotną czynnością jest odpowiednie dobranie oleju silnikowego do naszego samochodu. Olej, jaki wybierzemy do naszego silnika, powinien spełniać standardy i normy, jakie określane są przez producenta naszego pojazdu. Odpowiedni olej silnikowy o wiele łatwiej będzie wybrać z pomocą specjalistów. Dobre serwisy wulkanizacyjne posiadają w swojej ofercie oleje mineralne, syntetyczne lub półsyntetyczne i inne. W serwisie dostaniemy oleje znanych producentów, co wpłynie na jakość pracy naszego silnika.

Regularna wymiana oleju silnikowego jest podstawą, jeśli zależy nam na długiej żywotności samochodu i jego pełnej sprawności. Profesjonalnie przeprowadzony proces wymiany oleju znacznie usprawnia charakterystykę pracy silnika w naszym samochodzie.

Wymieniając olej silnikowy w profesjonalnym serwisie, bardzo często specjaliści oddają zużyty olej do utylizacji.

wymiana oleju
Proces wymiany oleju silnikowego

Zakres usług, na jakie najczęściej możemy liczyć w dobrym serwisie, obejmuje np. usługę polegającą na dokładnym opróżnieniu układu silnika z oleju. W tym celu, często stosuje się metodę korka spustowego w misce olejowej. Jest to lepsze rozwiązanie, bardziej polecane niż odsysanie oleju urządzeniem ssącym. W serwisie, możemy również liczyć na profesjonalną wymianę korka spustowego oraz uszczelki korka.

Ekipa serwisowa oferuje także odkręcenie starego filtra, a następnie przykręcenie nowego. Tę czynność specjaliści wykonują z właściwą siłą i za pomocą posmarowanej uszczelki. W serwisie, wykonuje się również zalanie silnika olejem do określonego poziomu. Warto przypomnieć, że nowy olej silnikowy dobierany jest w odpowiedni sposób. Dodatkowo, specjaliści kasują inspekcję olejową, jeśli wymaga tego sytuacja.

W serwisie, po wykonanej wymianie, otrzymamy specjalną zawieszkę olejową umieszczoną pod maską, która jest informacją o przeprowadzeniu wymiany oleju. Oprócz tego, pracownicy serwisu wykonają ogólną kontrolę stanu naszego samochodu, która obejmuje podstawowe czynności. Najczęściej jest to sprawdzenie oświetlenia samochodowego i określenie stanu płynu chłodniczego i hamulcowego.

Wymiana oleju silnikowego nie jest prostą czynnością, dlatego warto ten proces powierzyć specjalistom. Ich wiedza i umiejętności przekładają się na doświadczenie. W profesjonalnym serwisie, proces wymiany oleju przebiegnie szybko i bez problemów.