Samochód importowany z USA a niezbędne opłaty

Samochód jest dziś głównym środkiem transportu, jaki posiada większość z nas. Różne marki, modele, roczniki, kolory oraz dodatkowe części i wyposażenie, to podstawowe aspekty, na jakich skupiamy się, wybierając auto. Każdy chce mieć samochód sprawny, atrakcyjny i taki, który będziemy mogli użytkować przez wiele lat. Wielu z nas zakupuje samochody w Polsce lub przez Internet. Jednak coraz bardziej popularną metodą na zakup odpowiedniego samochodu, jest sprowadzenie go z innego kraju. Szczególnym uznaniem cieszą się samochody z USA. Wysoka jakość, prestiż oraz gwarancja na długą eksploatację, to tylko niektóre aspekty, które stanowią swoistą kartę przetargową dla wielu kierowców.

Sprowadzenie samochodu z USA jest dość wymagającą czynnością, dlatego warto ją powierzyć wykwalifikowanej firmie. Specjaliści niedość, że pomogą nam wyszukać najbardziej atrakcyjną ofertę, to jeszcze przygotują dla nas wszelką dokumentację.

Opłaty importowe auta z USA

Ze sprowadzeniem auta zza granicy wiążą się pewne opłaty. Zamawianie samochodu z innego kontynentu, będzie droższe niż sprowadzenie go z kraju europejskiego. Warto jednak zainwestować w najwyższej klasy samochód, by móc pokazać się na drodze i stać się posiadaczem auta, które jest stosunkowo rzadko spotykane na polskich drogach. W jaki sposób odbywa się procedura i co składa się na opłaty importowe?

Otóż, chcąc sprowadzić auto z USA, musimy liczyć się z pewnymi kosztami. W przeciwieństwie do zakupu samochodu na miejscu, w salonie, w przypadku importowanego auta, uwzględnia się takie opłaty jak:

  • Sam zakup samochodu,
  • Opłata celna,
  • Transport auta do Polski,
  • Podatek VAT,
  • Akcyza polska.

import samochodu z USA

Zarówno cło, podatek VAT, jak i akcyza naliczane są narastająco. Wartość zakupu powiększona jest więc o wszelkie koszta związane z transportem. Jeśli chodzi o kolejność naliczania opłat – firma liczy opłaty w następującej kolejności: cło, akcyza i podatek VAT. Wysokość kosztów jest zależna od źródła zakupu. Opłaty, jakie poniesiemy za sprowadzenie samochodu z USA, są więc następujące:

  • Kwota zakupu auta (netto) w USA – możemy nabyć auto bezpośrednio od dealera lub na aukcji,
  • Koszt prowizji, jaki pobiera firma za pośredniczenie, jest równy 200 USD,
  • Opłaty aukcyjne – są one uzależnione od typu i ceny auta,
  • Transport drogowy – jest on liczony od miejsca zakupu auta do portu,
  • Transport zakupu przez ocean – odbywa się on w kontenerze, a jego koszt może wynosić od 500 do 1500 USD za jeden pojazd. Cena uzależniona jest od rozmiaru samochodu i od jego wartości. Dodatkowo, na cenę transportu przez ocean wpływa lokalizacja portów,
  • Opłata za rozładunek i obsługę spedytorów w porcie docelowym.

Trzeba jednak dodać, że w przypadku opłat za import w kraju innym niż Niemcy, koniecznie musimy sprawdzić ich wysokość w lokalnym urzędzie celnym kraju, do którego importowany jest samochód. Importując samochód z USA, możemy liczyć na o wiele bardziej przystępną cenę niż w Polsce i w innych krajach Europy. Warto jednak pamiętać, że koszta transportu do Polski, cło, VAT i inne, są dość wysokie. Oprócz powyższych kosztów, trzeba też opłacić import oraz recykling pojazdu i jego dowóz do portu.