Twój transport utknął w Anglii? Zobacz, co możesz zrobić

Na porządku dziennym jest zawracanie na granicy ciężarówek, których kierowcy mają nieprawidłowo wypełnioną dokumentację. Jak ustrzec się przed taką sytuacją?

Pod koniec zeszłego roku, kiedy wybuchła panika związana z nową odmianą koronawirusa, w Anglii utknęło wielu przewoźników. Francja wprowadziła zakaz ruchu z Wielką Brytanią, a w ślad za tym weszły obowiązkowe testy na COVID-19. Sprawę komplikuje również nowa biurokracja, w której wciąż jeszcze nie wszyscy mogą się odnaleźć.

Na początku tego roku podpisano porozumienie handlowe, na mocy którego przewóz towarów podlega kontroli weterynaryjnej, fitosanitarnej i celnej. Na porządku dziennym jest zawracanie na granicy ciężarówek, których kierowcy mają nieprawidłowo wypełnioną dokumentację. Jak ustrzec się przed taką sytuacją?

Co zrobić, aby transport nie utknął?

Prawidłowa dokumentacja to podstawa

Wszyscy wiemy, że łatwo powiedzieć, lecz jeszcze trudniej zrobić. Problemy na granicy są wywołane pandemią, sporami francusko-brytyjskimi, a także ogłoszonym niedawno brexitem, z którym jeszcze nie wszyscy nauczyliśmy się obchodzić. Jeden z problemów z przewozem towarów tkwi w tym, że często na jeden przejazd składają się różne produkty, na które trzeba wypełniać różne formularze.

Sedno problemu tkwi w tym, że wystarczy wypełnić nieprawidłowo formularz dla jednego rodzaju towaru, aby przyczyniło się to do zatrzymania całej partii transportu. Aby uniknąć takich sytuacji, warto rozważyć skorzystanie z pomocy doświadczonych firm, takich jak MaWo Group. Pomoc obejmuje:

  • wyznaczenie przedstawiciela transportu,
  • kompletowanie dokumentacji,
  • udostępnianie dokumentów drogą elektroniczną,
  • tłumaczenie niezbędnej dokumentacji,
  • skuteczną pomoc przy kontroli policyjnej.

ciężarówka na trasie

Sprawdzenie niezbędnych informacji zawczasu

Wielu kierowców stało się na tyle ostrożnych, że rezygnują z przewozów do Wielkiej Brytanii. Trudno się temu dziwić, lecz jeśli już transport ma się odbyć, należy sprawdzić wcześniej, jakie kroki należy dokładnie podjąć, by przekraczanie granicy nie było tak uciążliwe.

W przypadku materiałów obcojęzycznych, jakie znajdują się w sieci, warto wpisać następujące hasło Check an HGV is ready to cross the border. W ten sposób sprawdzamy, czy ciężarówka ma wszelkie niezbędne dokumenty do tego, by opuścić teren Wielkiej Brytanii.

W sytuacji, gdy opuszczasz UK przez Dover lub Eurotunel, konieczne będzie uzyskanie dokumentu o nazwie “Kent Access Permit”, który jest zezwoleniem umożliwiającym przejazd przez teren hrabstwa Kent. Dokument ten jest ważny tylko przez 24 godziny. Co więcej, aby uniknąć zbędnych, dodatkowych opóźnień, należy wcześniej wykonać test na koronawirusa.

Testy na Covid-19 – kiedy należy je wykonać?

Większość z nas już nie chce o tym słuchać ani czytać, lecz jeśli chcesz usprawnić procedury związane z przekraczaniem granicy i jeśli prowadzisz ciężki samochód ciężarowy (HGV), samochód towarowy (LGV), lub półciężarówkę, musisz poddać się testom na koronawirusa.

Są one jednak na szczęście darmowe i dostępne w większości punktów konsultacyjnych dla przewoźników. Ważną informacją jest to, że kierowcy oczekujący w porcie w Dover i w Eurotunelu, będący w posiadaniu negatywnego wyniku testu na Covid-19 i ważnego zezwolenia na przejazd przez Kent będą traktowani w kolejkach w trybie priorytetowym.

Przeprowadzenie transportu z i do Anglii obecnie jest bardzo karkołomnym zadaniem, lecz jak się okazuje, polska branża transportowa nie zamierza wcale rezygnować z tego kierunku podróży. Dlatego też, aby ustrzec się przed komplikacjami, jakie nastręcza obecna sytuacja, warto skorzystać z pomocy dla kierowcy w Anglii oferowanej firmę zewnętrzną, która dzięki swojemu doświadczeniu znacznie usprawni cały proces, oszczędzając kierowcom czasu, pieniędzy i nerwów.