5 kroków do bezproblemowego wypożyczenia i oddania samochodu

1. Karta kredytowa i inne metody płatności

Po przybyciu na miejsce wynajmu samochodów, przedstaw swój numer potwierdzenia, voucher i kartę kredytową, jeśli jest to konieczne. Pracownik obsługi klienta zakończy proces i skieruje cię do miejsca, gdzie można odebrać swój samochód. Zapoznaj się z umową wypożyczalni samochodowej przed podpisaniem jej, zapoznaj się z odpowiedzialnością i zapewnij pracownika, że wiesz dokładnie o wszystkim, co trzeba będziesz opłacić po powrocie do samochodu do bazy wypożyczalni.

2. Sprawdź kondycję techniczną oraz przebyte kilometry na liczniku samochodu

Przed opuszczeniem miejscu wypożyczenia, sprawdź przebieg samochodu. Zorientuj się na temat potencjalnych widocznych uszkodzeń samochodu, nikt nie chciałby musieć tłumaczyć się z nie swojej rysy. Jeśli pojazd jest uszkodzony, należy wprowadzić zapis w umowie przed wyjazdem, całkiem możliwe, że klient otrzyma inny model do podróży. Warto wiedzieć o tym, że wielu klientów podchodzi do wypożyczanych aut bardzo nieostrożnie, dlatego zwłaszcza pojazdy typu bus narażone są na uszkodzenia, otarcia czy brud – ze względu na charakter ich wypożyczenia, najczęściej wykorzystywane są do doraźnych prac czy transportu.

5 kroków do jazdy nowym mercedesem

3. Sprawdź jak obsługiwać podstawowe mechanizmy

Poświęć kilka minut na zapoznanie się z samochodem. Dostosuj swoje miejsce i lustra. Sprawdź jak należy używać kierunkowskazów, wycieraczek, świateł (drogowych i mijania) i tempomatu (jeśli znajduje się na pokładzie). Sprawdź, czy znajduje się w nim gaśnica, koło zapasowe, trójkąt i inne niezbędne akcesoria. Sprawdź też, czy w środku nie ma wyraźnych uszkodzeń. Zwróć uwagę na położenie panelu sterowania, klakson, klimatyzację i tak dalej.

4. Jak bezpiecznie zwrócić auto?

Zwrot auta do wypożyczalni samochodów
Ceny są zwykle oparte na 24-godzinnym okresie, z godzinnym okresem karencji na możliwość powrotu samochodu do bazy wypożyczalni. Jeśli trzymasz samochód dłużej niż cztery godziny to zwykle warto przedłużyć umowę na kolejny dzień, ponieważ opłaty za nadgodziny średnio wynoszą od 40 do 60 złotych za godzinę. Stawki godzinowe wynajmu samochodów są zwykle wyższe.

Niektóre ceny, jak weekendowe promocje, dostępne są tylko w wybranych okresach. Prowadzenie samochodu po tym czasie może zmienić stawkę całej transakcji.

5. Poczytaj o warunkach wypożyczenia za granicami kraju

Jeśli wynajmujesz samochód za granicą, zarezerwuj go w swoim kraju za pośrednictwem biura podróży. Na miejscu zapytaj agenta wypożyczalni o to aby wyjaśnił Ci możliwości samochodu, które mogą różnić się od samochodów na Twoim terenie (przykładowo auta w USA mają hamulec ręczny obok kierownicy). Poznaj międzynarodowe znaki drogowe i zasady ruchu drogowego. Zwróć się do biura podróży z zapytaniem czy trzeba mieć także międzynarodowe prawo jazdy. Również zapytaj o ubezpieczenie w każdym kraju; Ubezpieczenie USA może nie mieć zastosowania we wszystkich krajach.

Inne przydatne informacje dotyczące wypożyczania samochodów – od Polo Auto ze Szczecina.

Wynajmujący w każdym samochodzie jest odpowiedzialny za wszystkie opłaty parkingowe i drogowe naruszenia – zarówno krajowe jak i międzynarodowe. Większość umów i polis ubezpieczeniowych jest nieważna, jeśli masz wypadek wydarzy się pod wpływem alkoholu lub narkotyków wykrytych u wypożyczającego pojazd. Pamiętaj, aby zamknąć samochód i przykryć go dachem jeśli to kabriolet, nie zostawiaj cennych rzeczy w samochodzie.
Pasy bezpieczeństwa powinny być założone cały czas – jest to prawo w większości państw. Jeśli go nie przestrzegasz, możesz nie otrzymać odszkodowania z tytułu poniesionego uszczerbku zdrowotnego w chwili wypadku auta z winy mechanicznej tegoż.
Większość państw wymaga fotelików dla dzieci w wieku poniżej czterech lat. Wcześniejsze zawiadomienie jest zazwyczaj wymagane, aby zarezerwować foteliki, może być pobierana opłata za wynajem tych miejsc. Wiele firm wynajmujących samochody ma osobówki i samochody dostawcze, które są dostępne dla klientów niepełnosprawnych. Pamiętaj, aby dokonać uzgodnień w celu zapewnienia, że ​​dostępne pojazdy mogą zostać wypożyczone.
Większość dużych firm wynajmujących samochody oferują bezpłatne mapy. Zaplanuj trasę przed opuszczeniem wypożyczalni samochodów, aby zminimalizować konieczność pytania się o drogę. Przeczytaj uważnie umowę najmu i zadawać pytania w biurze podróży na temat wynajmu samochodów, zwłaszcza jeśli dotąd tego nie robiłeś.