Zasada działania czytnika do tachografu

Tachografy to obowiązek każdego zawodowego kierowcy. Jego zasada działania jest różna od typu tachografu. Pierwsze tachografy były bardziej analogowe i różniły się od współczesnych — cyfrowych. Polegały na zapisywaniu danych na specjalnych tarczach przez tachograf analogowy. Współczesne tachografy cyfrowe podłączone są do komputera samochodu, a informacje szczytuje się specjalnym urządzeniem — tachomatem.

Działanie tachomatu

Tachomat służy do pobierania odczytu oraz przechowywania danych z kart i tachografów cyfrowych. Tachomaty takie jak na przykład tachomat TachoDrive ONE, posiadają profesjonalne klucze do poboru danych z tachografu. Do tego celu korzystają z oprogramowania Tachomatt Yellow Light.

Tylko takie działanie spełnia ustawowe wymagania dotyczące poboru, a także przechowywania danych. Jeśli posiadamy aplikację TD Configuratior możemy pobrać dane po konfiguracji. Sam tachograf przelicza przebytą trasę, jednocześnie szczytując takie informacje, jak prędkość, odległość, a nawet obroty silnika. W pamięci tachografu zapisują się wszystkie czynności, które przebyliśmy z pojazdem — postoje, korki, przyspieszenia.

kierowca

Współczesne tachografy to wyspecjalizowane urządzenia, które pobierają ogromną ilość danych. Dzięki temu możemy sprawdzić, czy w danych godzinach kierowca jechał czy stał. A nawet istnieje możliwość poznania prędkości. Urządzenia monitorujące potrafią sporządzić tabele z wieloma zmiennymi dotyczącymi jazdy.

Jakie funkcje posiada czytnik do pobierania danych z tachografu?

Czytniki do pobierania danych z tachografu posiadają wiele funkcji. Tachomat odczytuje i przechowuje dane z kart i tachografów cyfrowych. Jest też wyposażony w katalog kierowców i pojazdów. Posiada tabelaryczne zestawienie czynności kierowcy wraz ze szczegółową, graficzną analizą prędkości pojazdu. Istnieje też możliwość eksportu danych do zewnętrznych arkuszy kalkulacyjnych i innego rodzaju plików. Czytniki do pobierania danych z tachografu opierają swoje działanie na bazach danych typu MSSQL lub MS Access.

Modele czytników do tachografów

Na rynku dostępnych jest wiele modeli czytników do tachografów. Istnieją zarówno tańsze jak i droższe modele. Główną różnicą jest ich funkcjonalność oraz ilość opcji do wyboru. Pamiętajmy, by zakupić czytnik, który spełni wszystkie wymagania, które zostały wyznaczone przez ustawodawcę. W ten sposób unikniemy ewentualnych dodatkowych kosztów.

Pamiętajmy, że posiadanie i użytkowanie tachografu przez zawodowych kierowców, to obowiązek nałożony przez państwo. Jego celem jest kontrola bezpieczeństwa ruchu drogowego. Tachograf pozwala też zabezpieczyć pracownika oraz pracodawcę.

Za przekroczenie wyznaczonych przez ustawodawcę norm wyznaczane są potężne kary. Dlatego warto zaznajomić się z przepisami dotyczącymi obsługi tachografu oraz norm dziennych i długoterminowych dla kierowców.

Tak więc tachografy to obowiązkowe wyposażenie każdego kierowcy, które stanowi dowód na uczciwość wobec swojego pracodawcy. Dodatkowo jest to zabezpieczenie przed ewentualnymi piratami drogowymi. Dzięki tachografom drogi są bezpieczniejsze, ponieważ ograniczają one ilość wyczerpanych kierowców na drogach.